Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Daniel Naborowski „Do Anny” - interpretacja i analiza wiersza

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Dosyć krótki, bo dwunastowersowy, wiersz Daniela Naborowskiego „Do Anny” jest opisem miłości mężczyzny do swojej wybranki. Głównym bohaterem utworu nie jest jednak kobieta, do której zwraca się w apostrofie podmiot liryczny, ale czas, który niweczy wszystkie istniejące wartości.

Dziewięć, spośród dwunastu wersów, rozpoczyna się anaforą „Z(a) czasem…” Posługując się figurą enumeracji (wyliczenia), podmiot liryczny wymienia rzeczy i wartości, które przemijają wraz z upływem czasu. „Z(a) czasem…” powtarza się niczym mantra. Słowa te mają uzmysłowić nam, iż przemijanie jest siłą niepodległą żadnym ludzkim staraniom i wysiłkom. Paralelnie zbudowane wersy uświadamiają nam, iż nie ma takiej rzeczy, która oparłaby się niszczącemu działaniu czasu.

Koncepcja wanitatywna koresponduje ze słynnym przedstawieniem życia ludzkiego jako wartości ulotnej, efemerycznej: „dźwięk, cień, dym, wiatr, błysk, głos, punkt”.

„Do Anny” wyraża podobną znikomość rozmaitych rzeczy, sytuacji i ludzkich przymiotów.
Tematy podejmowane przez podmiot liryczny oscylują między stwierdzeniami błahych oczywistości, jak ulotność wyglądu („Z czasem...

Podobne wypracowania