Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Władysław Broniewski „Bagnet na broń” - interpretacja i analiza wiersza

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Władysław Broniewski żył w pierwszej połowie XX-tego wieku. Został nazwany przez historyków literatury polskiej „klasykiem polskiej literatury rewolucyjnej”. Jego twórczość przechodziła liczne przeobrażenia – zmiany miały miejsce pod wpływem wydarzeń rozgrywających się na arenie politycznej.

Twórczość Broniewskiego charakteryzuje emocjonalność oraz obecność elementów perswazyjnych. Inspiracją dla autora są wydarzenia, w których bierze aktywny lub bierny udział – utwory poety stanowią niemalże odbicie jego społecznej działalności. Nierzadko są odpowiedzią na potrzeby i oczekiwania społeczeństwa.

W okresie II wojny światowej wiersze Broniewskiego nawiązują do historycznej sytuacji Polski. Wydany w 1939 roku wiersz „Bagnet na broń” wywołał ogromne emocje w społeczeństwie. W związku z niemiecką agresją na Polskę twórczość Broniewskiego przyjmuje bardziej patetyczną formę.

Wiersz „Bagnet na broń” został przez historyków literatury nazwany „poetyckim rozkazem mobilizacyjnym”. Wymowa wiersza jest uniwersalna – utwór traktuje o ponadczasowych wartościach i prawach człowieka. Podmiot liryczny roztacza przed czytelnikiem ponurą wizję – Polska...

Podobne wypracowania