Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

William Szekspir „Makbet” - charakterystyka Makbeta

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Makbet to postać złożona, dynamiczna, jego osobowość zmienia się w trakcie akcji. Wydarzenia kształtują jego charakter, prowadząc do zasadniczej przemiany. Na początku utworu jest dzielnym wojownikiem, wiernym poddanym, honorowym rycerzem. Jednak przypadkowe spotkanie z Czarownicami, które witają go jako tana Kawdoru i pozdrawiają przyszłego króla, sprawia, że w głowie Makbeta zaczyna kiełkować myśl o sięgnięciu po władzę. Wszystko to dzieje się powoli i poniekąd wynika z okoliczności. W pierwszej chwili Makbet jest zaskoczony, ale Banko dostrzega na jego twarzy przerażenie. Dziwi się, dlaczego tak pomyślna wróżba może wywoływać tak negatywne emocje. Prawdopodobnie dlatego, że wróżba ta zrodziła również myśl o zbrodni.

Początkowo Makbet się wzbrania, mówi: „Jeżeli los chce, abym był królem, / Niech mię bez przyczynienia się mojego/ Ukoronuje”. Ale kiedy zostaje tanem Kawdoru, myśl o koronie staje się obsesją. Jego ambicje podsyca jeszcze Lady Makbet. Kolejno rozprasza wszystkie jego obawy, dodaje mu odwagi, „gra” na jego honorze i odwadze. Jest przeciwwagą dla wewnętrznego głosu sumienia, które podpowiada Makbetowi, że po dokonaniu takiego czynu, nigdy już nie zazna spokoju.

Okoliczności...

Podobne wypracowania