Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Adam Mickiewicz „To lubię” - interpretacja i analiza ballady

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„To lubię” Adama Mickiewicza jest pierwszą balladą napisaną przez tego poetę. Została ona poprzedzona wierszowanym listem „Do przyjaciół”, w którym autor zawarł coś na wzór „dedykacji”. Opisana została w nim także geneza utworu, powstałego na bazie opowieści, jakimi zakochany twórca próbował przekonać do siebie Marylę.

Ballada zaczyna się słowami: „Spójrzyj, Marylo, gdzie się kończą gaje…”. Jest to apostrofa do ukochanej, która winna uważnie śledzić opowieść. Najpierw namalowany zostaje krajobraz najbliższej okolicy. Jest ona niezwykle nastrojowa, pojawia się dzwonnica, cerkiew, rzeczka, mostek oraz malinowy chruśniak, a w nim mogiły. To miejsce groźne, owiane tajemnicą. Trzeba wielkiej odwagi, by udać się w nie o późnej godzinie. Północą drzwi cerkwi otwierają się, w pobliżu słychać tajemnicze trzaski.

Narrator stylizowany jest na racjonalistę. Jak sam przyznaje, drwił sobie ze strachów i demonów. Mimo wielu ostrzeżeń starego Andrzeja postanowił zostać sam w szczerym polu. Zostać na polu samemu i w nocy, / To lubię - rzekłem - to lubię!" - te słowa podkreślają jego wielką odwagę. Jego oczom ukazała się pokutująca dusza. Winą,...

Podobne wypracowania