Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Czesław Miłosz „Który skrzywdziłeś” - interpretacja i analiza utworu

Wiersz Czesława Miłosza pod tytułem „Który skrzywdziłeś” jest utworem opowiadającym o bliżej nieznanym nam „kimś” zakreślonym w wierszu bardzo negatywnie. Podmiot liryczny możemy utożsamiać z samym poetą. Jest to człowiek mądry, choć rozgoryczony. W swojej poruszającej przemowie lirycznej zwraca się do kogoś, kto reprezentuje negatywne cechy świata - zło, jakiego świadkiem był właśnie polski poeta - Miłosz.

Wiersz Czesława Miłosza pod tytułem „Który skrzywdziłeś” można potraktować jako przestrogę, ostrzeżenie dla tego „kogoś” symbolizującego zło - może nim być człowiek działający w systemie totalitarnym. Miłosz pisze o nim:

„Który skrzywdziłeś człowieka prostego
Śmiechem nad krzywdą jego wybuchając,
Gromadę błaznów koło siebie mając
Na pomieszanie dobrego i złego”.

Osoba przedstawiana przez poetę, to osoba zła, robiąca krzywdę innym bez zastanawiania się nad swoimi czynami i ich konsekwencjami. Nie wie, co to dobro, a co zło - system wartości zakorzenionych w jego psychice uległ całkowitemu zniszczeniu i przekształceniu. Postać ta została pozbawiona uczuć, jest bezduszna. Rani innych, krzywdzi dla własnej rozrywki i dla rozrywki równie bezmyślnego...

Podobne wypracowania