Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Bolesław Prus „Lalka” - „To chory kąt...” - analiza fragmentu „Lalki”. Opinie o społeczeństwie wyrażone w powieści - opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Lalka” Bolesława Prusa to jedno z najwspanialszych dzieł polskiego pozytywizmu. Realizowana jest w niej poetyka realizmu, czyli wiernie oddająca kształt świata rzeczywistego. W omawianej powieści przedstawiona została Polska z końca XIX w. Dzieło początkowo miało nosić tytuł „Trzy pokolenia”, co służyło oddaniu sytuacji społeczeństwa żyjącego w państwie podzielonym między trzech zaborców.

Najstarsza generacja spośród trzech tytułowych to romantycy. Ich postawa życiowa jest zupełnie odmienna od tej, którą reprezentuje pokolenie najmłodsze – pozytywistów. Na „pozycji środkowej” znajdują się jeszcze ludzie urodzeni w romantyzmie, ale dojrzewający już w prądzie nowej filozofii (wśród nich jest Wokulski). Nie można mieć wątpliwości, że przy tak podzielonym społeczeństwie sytuacja w kraju była bardzo skomplikowana. Najpełniej ukazane zostało to na przykładzie historii głównego bohatera.

Młodość Stanisława Wokulskiego została poświęcona walce o wolną ojczyznę, za co ceną było zesłanie na Sybir. Sprawiło to, że w dalszym życiu skoncentrował się on na doskonaleniu własnej osobowości. Pobierał stosowne nauki, snuł plany otworzenia własnego biznesu. Ostatecznie udało mu się zgromadzić naprawdę...

Podobne wypracowania