Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Mikołaj Sęp-Szarzyński „O nietrwałej miłości rzeczy świata tego” - interpretacja i analiza „Sonetu V”

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Sonety Mikołaja Sępa–Szarzyńskiego przeważnie podejmują tematykę związaną z przemijaniem oraz waloryzacją wartości związanych ze światem doczesnym oraz z duchowością. Poeta metafizyczny, żyjący na przełomie renesansu i baroku, głęboko przeżywał zmiany dokonujące się w mentalności ówczesnych ludzi, a świadomy, iż renesansowa filozofia życia nie przystaje do panujących ówcześnie warunków, próbował znaleźć rozwiązanie dla dylematów dotyczących cielesności oraz imponderabiliów, znaleźć ochronę przed niszczącym wpływem złudnych wartości oraz dotrzeć do Absolutu, który gwarantowałby nieprzemijalność i nieśmiertelność.

Sonet V już tytułem - „O nietrwałej miłości rzeczy świata tego” - sugeruje swoją treść. Co ciekawe, Sęp-Szarzyński nie kładzie w utworze nacisku na fakt, iż rzeczy doczesne są przemijające, ale ukazuje wniosek, który z niego płynie. Mówi więc o naszym uczuciu, które ze względu na ulotność obiektu, także nie może trwać wiecznie. Znajduje to odbicie w ostatnim dwuwersie sonetu, gdzie z kolei mowa o wartości, która nigdy nie przeminie.

Charakterystyczne dla poezji metafizycznej jest rozdarcie podmiotu lirycznego między sprzecznymi wartościami. Już na samym początku...

Podobne wypracowania