Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Adam Mickiewicz „Do matki Polki”, „Elegia o... (chłopcu polskim)” Krzysztofa Kamila Baczyńskiego - interpretacja i analiza porównawcza

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Na przestrzeni ostatnich wieków dobro ojczyzny było wielokrotnie zagrożone. Takie sytuacje stały się również tematem dla wielu poetów. Próbowali oni wlewać odwagę w serca Polaków, starali się motywować ludzi, ale także koić i łagodzić cierpienia Przykładami utworów podejmujących temat okrucieństw związanych z działaniami militarnymi są „Do matki Polki” Adama Mickiewicza oraz „Elegia o chłopcu polskim” Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.
   
W obydwu utworach nacisk został położony na postać matki. Nieżyjący nie odczuwali już bólu, ale cierpienie kobiet, które straciły swoje dzieci było niewyobrażalne. Często nie było im dane godnie ich pogrzebać. Zostawały same z wielką rozpaczą.

„Do matki Polki” to wiersz, który Adam Mickiewicz napisał krótko przed wybuchem powstania listopadowego. Została w nim przedstawiona specyfika walki z zaborcą. Najkrócej można określić ją słowami: konspiracja, tajemnica, ukrycie. Każde dziecko, które kocha swoją ojczyznę weźmie w niej udział. Jednak nie będzie tam chwały. Wróg jest potężny i bezlitosny, ma oczy szeroko otwarte. Dlatego trzeba będzie działać pozostając w...

Podobne wypracowania