Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Zbigniew Herbert „Dlaczego klasycy”, „Brak węzła” - rola tradycji antycznej w literaturze współczesnej. Opracowanie

Tradycja antyczna i biblijna to najtrwalsze filary współczesnej kultury europejskiej. Zarówno mity greckie, jak i historie biblijne są źródłem archetypów, wzorców obecnych w zbiorowej podświadomości, niezależnie od czasu i miejsca w jakim żyjemy. Archetypy mogą przyjmować różne, w zależności od kultury, w jakiej funkcjonują, nazwy oraz personifikacje. Zawsze jednak odnoszą się do ogólnoludzkich prawd i zachowań.

Zbigniew Herbert bardzo często w swej twórczości sięga po wzorce literatury antycznej. Analizując twórczość tego poety dostrzec można dwa sposoby wykorzystania powyższych motywów. Herbert traktuje kulturę antyczną jako kopalnię wzorców osobowych. Często na łamach swych wiersz wskrzesza dawnych bohaterów, by na ich przykładzie wskazać właściwą drogę postępowania. Innym sposobem na wyzyskanie motywów antycznych są ich reinterpretacje.

Wiersz pt: „Brak węzła” jest reinterpretacją. Widzimy tu wielkich bohaterów: Orestesa, Elektrę, Klitajmestrę, którzy są archetypami pewnych zachowań i postaw. Tu zostają przedstawieni jako zwykli ludzie. Zostają przeniesieni do zwykłego świata, wrzuceni w rytm codzienności. Odebrane im zostają królewskie...

Podobne wypracowania