Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Bolesław Prus „Faraon” - Walka kapłanów z faraonem i cechy środowiska kapłanów - rozwiń temat

Głównym wątkiem powieści Bolesława Prusa „Faraon” jest walka Ramzesa z kapłanami o władzę.

Środowisko kapłanów w powieści Prusa podzielone jest na dwie, znacznie różniące się od siebie grupy. Pierwszą, stanowiły jednostki wybitne, posiadające niezwykle dużą wiedzę, drugą – ci, którym zależało przede wszystkim na zdobyciu władzy.

Grupę pierwszą reprezentują Sementu, Menes oraz Pentuer. Sementu to arcykapłan Boga Seta. Autor opisuje go następująco: „nie golił rudej brody i kudłatych włosów, jak przystało na czciciela Seta (…) twarz miał surową, ale oczy pełne mądrości”. Sementu wierzył w wielką moc nauki. Uważał ją za główne źródło poznania świata. Był zaangażowany w sprawy Egiptu i pełnił rolę doradcy Ramzesa, który darzył go wielką sympatią i zaufaniem. Pragnął stać na czele państwa, zostać w przyszłości faraonem.

Menes, podobnie jak Sementu, wierzył w potęgę nauki. Pragnął zgłębić wszelkie tajniki bytu ludzkiego. Zdobywanie nowych umiejętności określał jako: „wydzieranie tajemnic bogom”. Menes uważał, że nie należy angażować się w życie Egiptu i aktualne sprawy. Życie, ludzie, wierzenia, to wszystko przemija, a niezmienna nauka przetrwa wszystko. Dlatego...

Podobne wypracowania