Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Franciszek Dionizy Kniaźnin - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Franciszek Dionizy Kniaźnin urodził się 4 października 1750 roku w Witebsku. Artysta jest jednym z najwybitniejszych pisarzy okresu oświecenia.

Jako młodzieniec Kniaźnin został wysłany przez rodziców do jezuickiego kolegium. Placówka znajdowała się w rodzinnym mieście mężczyzny. W szkole tej uczniowie nie tylko zdobywali gruntowne wykształcenie, ale uczyli się dyscypliny i odpowiedzialności. Po zakończeniu szkoły Kniaźnin wstąpił do zakonu jezuitów. Było to w roku 1764. Jednocześnie pragnął nadal się rozwijać i doskonalić swoje umiejętności. Zdecydował się na studia wyższe. Uczył się wtedy w seminariach zakonnych – między innymi w Płocku, Słucku oraz Nieświeżu. Po zakończeniu edukacji objął stanowisko nauczyciela w kolegium warszawskim. Pracował tam przez kilka lat.

Po jakimś czasie artysta postanowił, iż powróci do stanu świeckiego. Kiedy już to zrobił, objął odpowiedzialne stanowisko sekretarza Adama Kazimierza Czartoryskiego. W latach 1781-1783 pracował również w Bibliotece Załuskich, nieco później dużo czasu spędził na dworze Czartoryskich. Można powiedzieć, że znajdował się wówczas w centrum świata politycznego i społecznego. Był szanowanym i poważanym obywatelem, z jego zdaniem liczyli się magnaci, a on chętnie...

Podobne wypracowania