Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

James Matthew Barrie - biografia, życiorys

James Matthew Barrie urodził się 9 maja 1860 roku w Szkocji. Pochodził z wielodzietnej rodziny, miał bowiem dziewięcioro rodzeństwa. Jego ojciec pracował jako tkacz, matka zaś zajmowała się wychowaniem dzieci. Chociaż rodzina nie była bogata, to dokładała wszelkich starań, aby zapewnić swoim pociechom godny los oraz staranne wykształcenie. Jednak na państwa Barrie spadła nieoczekiwanie tragedia – zginął ich ukochany syn David. James miał wówczas sześć lat. Matka chłopca wpadła wtedy w głęboką depresję, co miało ogromny wpływ na całe życie artysty.

James Barrie już jako dziecko marzył, aby zostać pisarzem. Od najmłodszych lat interesował się literaturą, ale jego rodzice pragnęli dla niego konkretnego zawodu. Mężczyzna studiował między innymi na Uniwersytecie w Edynburgu. Wtedy zaczął pisać swoje pierwsze artykuły do lokalnych gazet. Po zakończeniu edukacji, udał się do Londynu, gdzie zaczął pracować jako dziennikarz. Jego pierwszym prawdziwym sukcesem było bez wątpienia opublikowanie serii opowiadań, które dotyczyły znanej wówczas sekty. James Barrie wiedział na ten temat dużo, ponieważ jego matka należała niegdyś to tego zgromadzenia. Zebrane w całość opowieści zostały wydane w roku 1888.

W tym czasie artysta napisał i opublikował też swoją pierwszą powieść zatytułowaną „Better dead”. Od tamtej pory Barrie stał się chętnie czytanym twórcom. Z tego okresu jego literackiej twórczości pochodzą także powieści: „The Little Minister” czy też „A window in Thrums”. Jednak najwspanialszym i zarazem najbardziej znanym utworem Jamesa Barriego jest bez wątpienia „Piotruś pan”. Książka ukazuje historię chłopca i jego towarzyszki, Dzwoneczka. Postaci te mieszkają w krainie zwanej Nibylandią i zaprzyjaźniają się z ziemskimi dziećmi. „Piotruś Pan” był także wystawiany na deskach teatru.

Prywatnie James Matthew Barrie związany był z aktorką Mary Ansell. Kobieta grywała w jego sztukach. Młodzi ludzie wzięli ślub w roku 1894. Niestety związek nie trwał zbyt długo. Mary po kilku latach nawiązała romans ze znanym wówczas pisarzem, co doprowadziło do rozwodu. Ważną rolę w życiu artysty odegrała także zaprzyjaźniona rodzina o nazwisku Davis. Pisarz przyjaźnił się z panią Davis, a po jej śmierci zaopiekował się także jej dziećmi.

James Matthew Barrie zmarł 19 czerwca 1937 roku w Londynie.

Podobne wypracowania do James Matthew Barrie - biografia, życiorys