Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania
weekendowo.pl
Strona główna Język polski Charles Baudelaire „Litania do Szatana” - interpretacja, opracowanie wiersza

Charles Baudelaire „Litania do Szatana” - interpretacja, opracowanie wiersza

Utwór pt.: „Litania do Szatana” był jednym z tych, które sąd nakazał Charlesowi Baudelaire'owi usunąć z pierwszego wydania „Kwiatów zła”. Uznany został bowiem za obrażający moralność i uczucia religijne społeczeństwa. Dziś również szokuje czytelników, którzy po niego sięgają. Litania kojarzy nam się z modlitwą, najczęściej błagalną, kierowaną do Matki Boskiej lub do świętych. Tu jej adresatem jest Szatan. Myślę jednak, że posądzenie poety o satanizm byłoby przesadą i efektem jedynie pobieżnej lektury utworu.

Każdy wers interesującego nas tutaj wiersza rozpoczyna apostrofą do Szatana. Najczęściej podmiot wyraża ją zaimkiem wskazującym: „który” lub „któryś”. Inne formy zwrotu to: „Ty”, „O Ty”, „wszechwiedzący królu”, „Pochodnio myślicieli” oraz „Ojcze przybrany”. Dystychy przeplata wers-refren: „Szatanie, mej nędzy długiej się ulituj!”. Budowa tekstu odpowiada budowie tradycyjnie rozumianej litanii-modlitwie, mającej korzenie religijne.

Wielokrotnie w utworze powtarza się motyw wiedzy. Poznanie niedostępnych tajemnic, posiadanie wszechwiedzy stanowiło dla Baudelaire'a bardzo ważne zagadnienie,...

Podobne wypracowania