Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Krzysztof Kamil Baczyński „Elegia o... (chłopcu polskim)” - środki stylistyczne i ich rola w wierszu

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Poezja Krzysztofa Kamila Baczyńskiego zapisała się w literaturze jako jedno z najbardziej przejmujących świadectw okresu „apokalipsy spełnionej”, jaką stała się II wojna światowa. W odróżnieniu od wielu literackich transpozycji tego czasu owa twórczość pozostała jednak aktualna i wysoce wartościowa po dziś dzień nie tylko ze względu na niezwykle przejmujące ujęcie tematu, ale również na ogromny kunszt formalny, który w przypadku tego poety nigdy nie poddał się do końca działaniu ślepych emocji.

Baczyński pozostawił po sobie utwory doskonałe stylistycznie, skonstruowane z niezwykłym rozmachem i wyczuciem jednocześnie, zachwycające bogactwem i urodą fantazyjnych metafor. Wyszukane środki stylistyczne odegrały niebagatelną rolę w konstrukcji m.in. jednego z ostatnich wierszy artysty pt. „Elegia o… (chłopcu polskim)”. Utwór został skonstruowany na zasadzie powierzenia roli podmiotu lirycznego osobie trzeciej – matce chłopca poległego na polu walki. Taki zabieg wymagał odpowiedniej stylizacji językowej, której efekt uzyskano za pomocą zdrobnień w zwrotach „ja” mówiącego ku adresatowi wypowiedzi – chłopiec jest tu zawsze nazywany „synkiem” lub „syneczkiem”,...

Podobne wypracowania