Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Gospodarka centralnie planowana - definicja, przykłady

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Gospodarka centralnie planowana to rodzaj gospodarki opierającej się na wytycznych państwa. Władze konstruują założenia planów kilkuletnich, na których opierać ma się rozwój gospodarki kraju. Partia rządząca stara się w pełni kontrolować rynek. 

W tym systemie władze podejmują decyzje co do wielkości produkcji oraz reglamentacji dóbr, a także ich cen. W ustrojach socjalistycznych ma przyczyniać się do to realizacji zasady sprawiedliwego podziału dóbr. 

Gospodarka centralnie planowana jest zaprzeczeniem idei wolnego rynku oraz kapitalizmu. Nie stosuje się w niej znanych praw popytu oraz podaży. 

Gospodarka centralnie planowana jest charakterystyczna dla państw socjalistycznych. W Polsce w czasach Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej także funkcjonował system gospodarki planowanej. Wprowadzony został po II wojnie światowej, a zniesiony w 1989 roku. Rządząca partia układała plany kilkuletnie, celem których było zniesienie różnic między grupami społecznymi. Niestety skutkiem prowadzenia gospodarki planowanej była hiperinflacja, której nie udało się zlikwidować przez wprowadzoną politykę dodruku pieniędzy. 

Gospodarka centralnie planowana ma sporo wad. Główną z nich jest...

Podobne wypracowania