Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Adwokat - kim jest adwokat? Definicja, opis. Adwokat - zawód zaufania publicznego

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Adwokat jest osobą, która ukończyła studia prawnicze oraz tzw. aplikację adwokacką i pracuje, udzielając porad prawnych lub reprezentując swoich klientów podczas rozpraw sądowych. Termin adwokat pochodzi z łaciny (advocatus) i wiąże się z udzielaniem pomocy.

Do szczególnych obowiązków adwokata, poza wspomnianym udzielaniem porad i reprezentacją przed sądem, należy także sporządzanie opinii i występowanie przed urzędami.

Warto zaznaczyć, że adwokat ma obowiązek zachowania tajemnicy wszystkich informacji, jakich dowiedział się podczas współpracy w klientem. Co więcej, adwokaci posiadają pewien zestaw reguł etycznych – swego rodzaju kodeks postępowania, którego zasad nie należy łamać. Należą do nich m.in.: zakaz narzucania komukolwiek pomocy prawnej lub też tradycja nieumieszczania reklam w mediach masowych.

Adwokatem może zostać osoba, która cieszy się dużym poważaniem społecznym, wręcz nieskazitelną opinią, musi także posiadać pełnię praw obywatelskich. Jak wspomniano na wstępie, musi ukończyć studia kierunkowe i odbyć aplikacje – ale od tej reguły zakłada się pewne wyjątki. Adwokatem może zostać profesor lub doktor habilitowany nauk prawnych, a także prawnik, który przez 3 lata pracował...

Podobne wypracowania