Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Lądowanie w Normandii - Operacja Overlord

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Początkowe sukcesy błyskawicznych kampanii ośmieliły Hitlera do wystąpienia przeciwko swojemu dotychczasowemu sojusznikowi – ZSRR. Rozpoczęta w czerwcu 1941 r. inwazja na ZSRR otworzyła nowy rozdział w historii walk podczas II wojny światowej – tzw. front wschodni. Niedługo później doszło do odwrócenia sojuszy, ponieważ ZSRR niejako postawione został w sytuacji, która znacznie zbliżała go do aliantów.

Realizując ideę wspólnej wojny przeciwko Niemcom, Stalin już od początku 1942 r. domagał się od rządów Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii związania części sił nieprzyjaciela w walkach na terenie Europy Zachodniej – otworzenie kolejne frontu miało na celu wymuszenie podziału sił niemieckich pomiędzy wschód i zachód kontynentu, co ułatwiłoby ich pokonanie. Brytyjczycy planowali zorganizować desant na kontynent już od momentu nieprzynoszącej chwały ewakuacji swoich wojsk spod Dunkierki w 1940 r., ale premier Winston Churchill wolał zamiast we Francji, zaatakować Niemców od południa z terenu Bałkanów. Przeciwni temu pomysłowi byli zarówno Stalin, jak i prezydent Stanów Zjednoczonych, Franklin D. Roosevelt; byli oni zgodni co do konieczności dokonania desantu na francuskim...

Podobne wypracowania