Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Ludwik Jagiellończyk - władca Królestw Węgier i Czech - biografia

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Ludwik Jagiellończyk urodził się w dniu 1. lipca roku 1506 w Budzie i był jednym synem panującego wówczas na Węgrzech oraz w Czechach Władysława II Jagiellończyka i jego trzeciej małżonki, Anny de Foix.

Ludwik był wcześniakiem, urodził się o wiele szybciej, niż przewidywali to królewscy medycy i prawdopodobnie cudem przeżył poród. Od początku lekarze nie wróżyli mu zbyt długiego życia (wątłe zdrowie), roztropności (problemy z psychiką, częściowe upośledzenie), a także posiadania licznego potomstwa. Matka Ludwika w wyniku komplikacji poporodowych i gorączki połogowej zmarła po około miesiącu.

Pomimo niesprzyjających rokowań odnośnie kariery politycznej swojego syna, król Władysław II starał się za wszelką cenę zapewnić mu prawo do sukcesji po swojej śmierci. Udało mu się to ostatecznie 4. lipca roku 1508, kiedy to w Szekesfehervarze za zgodą szlachty małoletni Ludwik został koronowany na przyszłego króla Węgier. Podobną ceremonię powtórzono 11. marca roku 1511 w Pradze, zapewniając mu ponadto ojcowską sukcesję w Czechach. Oprócz praw do korony Władysław II zadbał również o intratne małżeństwa swoich dzieci – jeszcze przed narodzeniem Ludwika zawarł on z domem Habsburskim kontrakt na zaślubiny swojego,...

Podobne wypracowania