Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Rzym w I w. p.n.e. - Wojny Rzymu z Mitrydatesem

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Około roku 112 p.n.e. do sprawowania samodzielnej władzy na tronie pontyjskim dopuszczony został niespełna 20-letni wówczas Mitrydates VI Eupator. Od pierwszych dni swojego panowania był kontynuatorem ekspansywnej polityki swojego ojca Mitrydatesa VI, która prędzej czy później musiała doprowadzić go do konfliktu z stale powiększającym swoje terytoria na wschodzie Rzymem.

Po umocnieniu swojej władzy w znajdującym się w kryzysie państwie zabrał się do odbudowywania pozycji Pontu jako hegemona w Azji Mniejszej. W stosunkowo niedługim czasie podporządkował swojej władzy zbuntowaną Paflagonię, Armenię Mniejszą, Kolchidę (dzisiejszą Gruzję) a także Królestwo Bosporańskie na Krymie osadzając na zależnych o siebie tronach członków własnej rodziny oraz stronnikami. Pewny już swojej pozycji we wschodniej Anatolii postanowił zagrozić potężnemu Rzymowi powstrzymując go od dalszych podbojów.

Chcąc ukrócić agresywne poczynania Mitrydatesa na wschodnich obrzeżach Imperium senat skierował przeciwko niemu legiony pod dowództwem legata Akwiliusza w roku 89 p.n.e. Jednak jego porażka otworzyła tylko królowi Pontu drogę do opanowania całej Anatolii, która przez Rzymian zorganizowana została w prowincję o nazwie Azja....

Podobne wypracowania