Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Stosunek Francji, Anglii oraz USA do sprawy polskiej w okresie I wojny światowej

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

I wojna światowa okazała się zbyt dużym wysiłkiem dla państw biorących w niej udział. Zarówno dla państw określanych jako Państwa Centralne, jak i dla sojuszniczych państw nazywanych Ententą. Dlatego też zabiegały one o przyłączenie się do walki i czynny w nich udział narodowości, które nie posiadały swoich własnych państw. Jedną z takich narodowości byli przecież Polacy, którzy od 1795 roku żyli pod trzeba zaborami - Pruskim, Austriackim oraz Rosyjskim. Jednakże zainteresowanie sprawą polską wykazywały także państwa zachodnie takie jak Francja oraz Anglia, czy też odległe Stany Zjednoczone, które pragnęły odpowiedzieć na próby przeciągnięcia Polaków na stronę Państw Centralnych (rozpoczęte choćby aktem 5 listopada skierowanym przez Prusy i Austrię do ludu polskiego). O owym zainteresowaniu chciałbym teraz opowiedzieć.

22 stycznia 1917 roku swoje zainteresowanie kwestią nieistniejącej państwowości polskiej wyraził prezydent Stanów Zjednoczonych Woodrow Wilson. Wygłosił on wówczas słynne orędzie, w którym wymienił 14 punktów określających najistotniejsze sprawy do rozwiązania, by ustanowić na świecie pokój. Trzynasty punkt dotyczył Polski, a postulował on dosłownie: „Stworzenie niepodległego...

Podobne wypracowania