Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

17 września 1939 - agresja ZSRR na Polskę

ZSRR, historia Polski, II wojna światowa,

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

W godzinach rannych 1 września 1939 r. granice polskie przekroczyła inwazyjna armia niemiecka. Skuteczna obrona liczącej prawie 2 tys. kilometrów granicy polsko-niemieckiej przy ogromnej dysproporcji w liczebności i uzbrojeniu obu armii była praktycznie niemożliwa. Wróg z każdym dniem przesuwał swoje wojska w kierunku Warszawy, spychając cofającą się armię polską coraz dalej na wschód.

Atak Hitlera na Polskę był starannie przygotowany. Poprzedziły go zręczne zabiegi dyplomatyczne oraz szereg umów i nieoficjalnych porozumień wchodzących w życie z chwilą planowanego rozpoczęcia wojny. Najgłośniejszym i najbardziej znaczącym w skutkach był podpisany pomiędzy Rzeszą Niemiecką a Rosją Radziecką w dniu 23 sierpnia 1939 r. traktat Ribbentrop-Mołotow, który oficjalnie był jedynie paktem o nieagresji, ale nieformalnie (w protokole tajnym) dzielił ówczesne terytorium państwa polskiego pomiędzy jego sygnatariuszy. Już wówczas ZSRR został zaproszony do udziału w zbliżającej się wojnie po stronie państw centralnych oraz zachęcony do partycypowania w IV rozbiorze Polski - jak często nazywa się wydarzenia z września 1939 r.

Do rozpoczęcia działań zbrojnych przeciwko Polsce, Stalin nie dopuścił do momentu uspokojenia sytuacji w konflikcie...

Podobne wypracowania