Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Arcybiskup Jakub Świnka i jego wkład w proces zjednoczenia państwa polskiego

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Arcybiskup Jakub Świnka był jednym z najwybitniejszych polityków w średniowiecznej Polsce i niestrudzonym orędownikiem idei trwałego zjednoczenia rozbitego na dzielnice państwa polskiego.

Szczegóły dotyczące dzieciństwa, młodości oraz początkowego etapu pracy duszpasterskiej a także miejsce i data urodzenia Jakuba Świnki nie są znane. Pierwszym potwierdzonym przez  źródła faktem z jego życia jest objęcie stolca arcybiskupiego w Gnieźnie w dniu 26 grudnia roku 1283, na którym zastąpił on zmarłego w roku 1271 arcybiskupa Janusza - przez ponad 12 lat kapituła gnieźnieńska nie mogła porozumieć się co do wyboru jego następcy. Prawdopodobnie udział w wyborze Jakuba Świnki miał Przemysł II, wpływowy książę wielkopolski, który jawnie sympatyzował z przyszłym metropolitą. Pierwszy etap działalności Jakuba Świnki jako arcybiskupa upłynął mu na walce z rosnącym w siłę w Kościele polskim żywiołem niemieckim oraz związanym z tym faktem zagrożeniem integralności polskiej prowincji kościelnej. W tym celu organizował liczne synody i zjazdy, na których zachęcał swoich podwładnych m. in. do głoszenia kazań w języku polskim, aby skutecznie przeciwstawić się wpływom kultury niemieckiej.

Nowy metropolita był gorącym zwolennikiem ponownego...

Podobne wypracowania