Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Dualizm w rozwoju gospodarczym Europy w XV-XVII wieku - przyczyny i konsekwencje dla Europy Zachodniej i Polski

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Od wieku XV nastąpił szereg wydarzeń, który spowodował, że rozwój Europy następować miał dwutorowo. Najistotniejszymi przyczynami, jakie doprowadziły do takiego stanu rzeczy, były te związane z odkryciami geograficznymi.

Za sprawą rozwoju nowoczesnej techniki żeglarskiej państwa takie jak Hiszpania, Portugalia czy Wielka Brytania pozwolić mogły sobie na organizowanie licznych wypraw. Morza i oceany pokryły się gęstą siecią szlaków komunikacyjnych, które łączyły Europę z zagarniętymi koloniami. Na Stary Kontynent przypływał towar z całego świata, który następnie stawał się przedmiotem handlu między zainteresowanymi. W efekcie takich działań gospodarka państw kolonialnych stopniowo przybierała charakter towarowo-pieniężny. Kształtować zaczął się rynek, relacje miedzy sprzedającymi (podaż) i kupującymi (popyt). Polityka gospodarcza prowadziła do ujednolicania zasad handlu, w skutek czego powstał rynek narodowy.

Mimo częstego stosowania polityki protekcyjnej kolejnym etapem rozwoju było powstanie rynku o zasięgu międzynarodowym. Rozwijała się branża finansowa. Wiele przedsięwzięć dokonywano na kredyt. Coraz istotniejszą rolę odgrywała branża bankowa. Pieniądzem przestawały być jedynie kruszce, wprowadzano bowiem banknoty. Pojawiły...

Podobne wypracowania