Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Stefan Czarniecki - charakterystyka, bitwy, ciekawostki

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Stefan Czarniecki przyszedł na świat w roku 1599 w Czarny. Jego rodzina nie należała do rodów możnowładczych. Większość ziem Czarneccy dzierżawili posiadając niewielkie tereny dziedziczne. Fakt, iż Stefan posiadał liczne rodzeństwo spowodował, że nie miał szans na uzyskanie porządnego, szlacheckiego wykształcenia. Właśnie dlatego swą uwagę skierował w stronę wojska. Zaciągnął się do Lisowczyków (chorągiew Idziego Kalinowskiego) i w bardzo młodym wieku miał okazję poznać praktyczną stronę sztuki militarnej.

Okrucieństwa i bezwzględność, jaką obserwował w trakcie walk z Turkami (m.in. pod Chocimiem), Tatarami czy Prusami wywarło olbrzymie wrażanie na młodym żołnierzu i spowodowało, iż do końca swoich dni wykazywał się niepotrzebnym okrucieństwem. W czasie wojny polsko-rosyjskiej w latach 1632-1634 awansował do rangi porucznika. Oprócz doświadczenia w wyprawach dywersyjnych kampania ta również zaowocowała nagrodą, jaką otrzymał od króla za swą postawę (200 włók ziemi w Popowej Górze w Smoleńskiem). W następnych latach walczyć miał z Kozakami (pod komendą Mikołaja Potockiego w 1637 r.) oraz z Tatarami pod Ochmatowem (1644).

Choć większość batalii Czarnecki miał rozgrywać po swej myśli, to jednak coraz mocniej słyszalne...

Podobne wypracowania