Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Sejm Czteroletni - stronnictwa, obozy polityczne przed i w trakcie Sejmu Wielkiego

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Kiedy Rzeczpospolita przystępowała do Sejmu Czteroletniego, czyli tzw. Sejmu Wielkiego, znajdowała się ona pod protektoratem Katarzyny II, tj. carycy Rosji. Sejm ten odbył się za zgodą samej carycy, która potrzebowała pomocy Polski w wojnie przeciwko Turcji, a wkrótce i Szwecji, która na tereny rosyjskie wkroczyła już w 1788 roku. Stąd też Katarzyna II wyraziła zgodę na powiększenie armii Rzeczpospolitej do 100.000 żołnierzy.

Caryca nie spodziewała się, że to przyczyni się do dalszych roszczeń Polaków. Nie brała pod uwagę faktu, iż ci zechcą odzyskać pełną suwerenność, uwalniając się tym samym spod kurateli Rosji.

Obrady Sejmu Wielkiego zwołał Stanisław August Poniatowski 6 października 1788 roku, a rozpoczęły się one od zawiązania konfederacji pod przewodnictwem marszałka Korony Stanisława Małachowskiego oraz marszałka Litwy Kazimierza Nestora Sapiehy. W tym samym roku, Prusy wysunęły propozycję sojuszu z Rzeczpospolitą, w związku z czym sejm zażądał wycofania wojsk rosyjskich z terytorium Polski.

U początków obrad Sejmu Wielkiego ukształtowały się trzy stronnictwa, które reprezentowały odmienne poglądy co do kierunku, w którym powinna podążać Rzeczpospolita. Były to stronnictwa: królewskie, reformatorskie...

Podobne wypracowania