Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Próba porozumienia: papież Paweł VI-Edward Gierek - gesty pojednawcze w stronę Kościoła

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Po upadku Władysława Gomułki w 1970 roku, władzę w PRL przejęła ekipa Edwarda Gierka. Na początku lat siedemdziesiątych dokonano w partii radykalnej wymiany kadr. Sam Gierek uchodził za człowieka otwartego, liberalnego, znającego dobrze Europę Zachodnią. Po rozdaniu na nowo ról, jego głównym zadaniem miało być wyznaczenie polityki ogólnej kraju. Niepowodzeniami lat poprzednich obarczono poprzednie ekipy. Powołano wiele komisji mających przeprowadzić analizę sytuacji i zaproponowania nowego programu działania. Nowe kierownictwo przyczyniło się do zakończenia strajków i przystąpiło do realizacji nowych koncepcji ekonomicznych. W latach 1971-1973 Polska przekształciła się w wielki plac budowy.

Szczególną pozycję wśród polskiego społeczeństwa odgrywał Kościół rzymskokatolicki. Gierek i jego ludzie rozumieli, że jest to siła, z którą wygodniej jest współpracować, niż ją zwalczać. Dążyli więc do unormowania stosunków z Watykanem. W październiku 1972 roku Watykan zerwał stosunki dyplomatyczne z rządem polskim na obczyźnie. Podjęto oficjalne rozmowy w sprawie nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską Rzeczpospolitą Ludową a Watykanem. Papież Paweł VI 28 czerwca 1972 roku powołał do życia stała...

Podobne wypracowania