Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Ludwik Węgierski - panowanie w Polsce

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Na mocy układów sukcesyjnych, Ludwik Wielki zagwarantował sobie tron polski w przypadku bezpotomnej śmierci Kazimierza Wielkiego. Sędziwy król zmarł w dniu 5 listopada roku 1370, nie doczekawszy męskiego następcy. Już dwa dni po śmierci króla, w Krakowie pojawił się monarcha węgierski. Po zorganizowaniu powtórnej ceremonii pogrzebowej (uprzednio, chcąc uniemożliwić Ludwikowi objęcie władzy w Polsce, panowie małopolscy dokonali pospiesznego pochówku władcy) mógł on już spokojnie rozpocząć przygotowania do koronacji. Miała ona miejsce w dniu 17 listopada roku 1370 w katedrze wawelskiej. Chcąc zjednać sobie nieprzychylnych panów wielkopolskich, Ludwik zobowiązał się dopełnić także ceremonii w Gnieźnie, czego ostatecznie nie uczynił.

Pierwszym poważnym problemem, z jakim musiał zmierzyć się nowy władca była kwestia testamentu Kazimierza Wielkiego, który na łożu śmierci przekazał władzę nad Kujawami, ziemią dobrzyńską oraz łęczycką Kaźkowi Słupskiemu, swojemu przybranemu wnukowi. Ludwikowi udało się jednak decyzją sandomierskiego sądu ziemskiego anulować jego postanowienia – Kaźko otrzymał jedynie jako lenno ziemię dobrzyńską. Po neutralizacji politycznej wnuka Kazimierza Wielkiego, na scenie politycznej pojawił się...

Podobne wypracowania