Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Afryka w czasach panowania Oktawiana Augusta

Oktawian August, Imperium Rzymskie, Rzym, starożytny Rzym, II wojna punicka, ekspansja Rzymu, przyczyny ekspansji Rzymu

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Oktawian August, uważany za geniusza nie tylko wojskowego, ale i wybornego organizatora życie społecznego, panował w latach 27 p.n.e.-14 n.e. Ze względu na liczne cnoty Oktawiana Augusta, imperium, które tworzył, nieustannie rozkwitało i pochłaniało nowe ziemie. Afryka Północna była dla Imperium Rzymskiego niezwykle ważną, ze względów ekonomicznych, prowincją. Jej stopniowe opanowywanie niosło obietnicę bogatych źródeł wszelkiego rodzaju dochodów (np. surowców) dla Rzymu.

Początek ekspansji rzymskiej w Afryce to okres III wojny punickiej i przyłączenie w 146 r. p.n.e. terytorium byłej Kartaginy, czyli mniej więcej dzisiejszej Tunezji. W kolejnych latach zwierzchnictwo Rzymu zostało rozciągnięte ponadto na Trypolitanię (105 r. p.n.e.) oraz Cyrenajkę (74 r. p.n.e.). Po wygranej przez Oktawiana wojnie o władzę z Markiem Antoniuszem wspieranym przez Kleopatrę, rzymską prowincją stał się również Egipt (30 r. p.n.e.), w którym swoje prawa straciła wówczas ostatnia z panujących hellenistycznych dynastii - Ptolemeusze.

Po powstaniu w 43 r. p.n.e. drugiego triumwiratu oraz pokonania pod Filippi ostatnich obrońców republiki Imperium został podzielone pomiędzy trzech wodzów. Afryka przypadła w udziale...

Podobne wypracowania