Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Motyw maski w literaturze różnych epok - rozwiń temat

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Maska jest bardzo specyficznym i wieloznacznym przedmiotem. Może być traktowana dosłownie lub w przenośni. Najczęściej wyraża chęć zmiany tożsamości, ucieczki przed rzeczywistością lub pozostania nierozpoznawalnym. Czasami maska jest symbolem fałszu i obłudy, czasami zachowawczości, skrytości bądź szpiega. Literatura chętnie podejmuje topos maski zarówno w wersji przenośnej, jak i dosłownej.

Pierwszym przykładem niech będzie dramat Williama Szekspira pt. „Romeo i Julia”. Młodzi kochankowie poznają się na balu maskowym, motyw przykrycia twarzy jest więc tutaj pokazany bezpośrednio.

Metaforyczne przesłanie balu można by odczytywać w kategoriach prawdziwej i niedojrzałej miłości. Romeo, idąc na zabawę, pragnie tylko ujrzeć Rozalindę, w której ponoć jest zakochany. Jednak, jak dowiadujemy się z kart dramatu, Romeo nie wie, czym jest miłość, on po prostu kocha uczucie zakochania. Maska sztucznej miłości spada jednak, kiedy poznaje Julię. Dziewczyna także jest przez rodzinę uwikłana w małżeństwo z Parysem. Wszyscy każą udawać jej grzeczną córkę poddaną woli rodziców i przyszłego męża. Jednak maska posłusznej dziewczynki spada, kiedy Julia poznaje Romea.

Mniej dosłowną maskę prezentuje postać księdza Robaka – bohatera „Pana...

Podobne wypracowania