Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Motyw utopii w literaturze różnych epok - rozwiń temat

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Utopia była motywem chętnie podejmowanym przez pisarzy, którzy dodatkowo mieli aspiracje polityczne lub zacięcie historyczne. Tworzenie państwa idealnego miało wtedy wymiar rzeczywisty, a twórca wierzył, iż jego projekt ma szansę na realizację, bądź był tylko hipotetycznym tworem lub co więcej – parodią danego ustroju.

Utopia miała być idealnym państwem, w którym wszystkim żyłoby się bez żadnych problemów. Panowałaby tam równość, sprawiedliwość i przyjaźń, nikt nie nadużywałby swojej władzy, nikt nie chciałby nikogo oszukać lub czerpać zysków kosztem drugiego człowieka.

Pierwszym znanym dziełem tego typu było „Państwo” Platona. W jego koncepcji na idealne państwo składały się trzy stany: uczonych sprawujących kontrolę nad pozostałymi warstwami, strażników gwarantujących bezpieczeństwo oraz żywicieli zapewniających pożywienie. Trzy warstwy odpowiadały trzem cnotom kardynalnym, które były dla Platona szczególnie ważne: mądrość, męstwo oraz umiarkowanie.

Klasa rządząca była dla niego najważniejsza i to dzięki niej mógł być zachowany ład i porządek. Miała prowadzić sprawiedliwe rządy, jednak przede wszystkim dbać o dobro państwa, dzięki czemu mogła posunąć się nawet do kłamstwa...

Podobne wypracowania