Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Motyw zemsty w literaturze rożnych epok - rozwiń temat

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Mściwość na pewno nie jest pozytywną cechą. Jednak czasami emocje biorą górę nad bohaterami literackimi i popełniają oni czyny, których najczęściej przychodzi im żałować. W akcie zemsty decydują się na oszustwa, kłamstwa, a nawet zbrodnię. Pragnienie zemsty przesłania im cały świat, a oni myślą tylko o sprawnym i jak najszybszym wykonaniu swojego niecnego planu.

Zacznijmy od przykładu zaczerpniętego z polskiej literatury romantycznej. W dziele Adama Mickiewicza pt. „Pan Tadeusz” występuje postać Jacka Soplicy, który później staje się księdzem i przyjmuje nazwisko Robaka. Jego przemiana z zapalczywego szlachcica w pokornego mnicha spowodowana była chęcią odkupienia grzechu mściwości, który stał się przyczyną morderstwa popełnionego na ojcu ukochanej Ewy Horeszkówny.

Stolnik Horeszko bowiem przed laty odmówił Soplicy ręki swojej córki, czym uraził jego godność i nadwyrężył honor. Po jakimś czasie przypadkowo znalazł się Jacek w okolicy dworu Horeszki, który był właśnie napadany przez Moskali. Wciąż pełen urazy i gniewu, chcąc wyrównać rachunki, zabija dawnego oponenta. Dopiero po pewnym czasie zdaje sobie sprawę z haniebności swojego postępku i trawiony wyrzutami sumienia ucieka za granicę.

Historia...

Podobne wypracowania