Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Motyw syna marnotrawnego w literaturze różnych epok - rozwiń temat

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Motyw syna marnotrawnego pochodzi z Ewangelii św. Łukasza w Nowym Testamencie. Jest to przypowieść opowiadająca o dwóch synach, z których jeden zawsze był porządny, nigdy nie sprzeciwił się woli ojca, słuchał go i pomagał. Drugi z nich był buntownikiem. Postanowił wziąć część swego majątku i wyruszyć w świat. Uciechy życia doczesnego wciągnęły młodzieńca jednak tak bardzo, że stracił on całe swoje oszczędności i aby nie umrzeć z głodu, musiał podejmować się najgorszych prac i żywić się tymi resztkami, które pozostały po karmieniu świń.

W pewnym momencie syn stwierdził, że nawet najniższemu niewolnikowi żyje się lepiej niż jemu, postanowił więc wrócić do domu ojca. Skruszony przebył długą drogę i stanął u wrót domu rodzinnego, mając nadzieję, ze ojciec przygarnie go znowu i uczyni choćby sługą. Jednak dobroduszny tata kazał podwładnym przyodziać przybysza w najlepsze szaty, nakarmić go i zabić utuczone cielę, które będzie daniem głównym na uczcie z okazji powrotu syna.

Widząc to starszy brat, który nigdy nie sprzeciwił się woli ojca obruszył się i robił rodzicielowi wymówki na temat ich niesprawiedliwego traktowania. Nie potrafił bowiem zrozumieć, dlaczego ojciec urządza wielką ucztę dla syna, który...

Podobne wypracowania