Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Krzyż i miecz jako symbole epoki średniowiecza i sposób myślenia człowieka średniowiecznego - opracowanie

Epoka, która rozciągała się między V a XV wiekiem naszej ery, zapisała się na kartach historii i w powszechnej świadomości jako czas panowania dwóch głównych symboli – krzyża i miecza.

Krzyż jest tutaj atrybutem wiary chrześcijańskiej, a wraz z nią nieograniczonej w tamtym okresie władzy Kościoła katolickiego. Nowa wiara, która sukcesywnie wypierała dawne wierzenia ludów Europy, stała się dominującą i według jej Ojców jedyną słuszną. Oczywiście wpływ religii nie kończył się na głoszeniu jej prawd, zaszczepianiu obrzędów, wyjaśnianiu obowiązków dobrego chrześcijanina. Znamiennym jest to, że wieki średnie stały się epoką, kiedy prymat religii był tak ogromny i ekspansywny, że wpłynął również na pozostałe sfery życia, czyli zawładnął również obszarem świeckim.

Skoro więc Kościół wyszedł poza mury swych przybytków i rozpostarł swój wpływ nad codziennością każdego człowieka, to musiało mieć to odzwierciedlenie zarówno w mentalności ludzi tamtych czasów, jak i wszelkich wytworach ich działalności. Dziecko Boże wszystkimi swoimi codziennymi poczynaniami miało bowiem poświadczać całkowite oddanie Bogu i pracować na możliwość spotkania się z nim po śmierci. Religia...

Podobne wypracowania