Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Zofia Nałkowska „Granica” - problematyka powieści

„Granica” Zofii Nałkowskiej po raz pierwszy wydana została w 1935 r. Powieść skomponowana jest na zasadzie inwersji – czytelnik najpierw poznaje ostatnie chwile Zenona Ziembiewicza, a dopiero później dowiaduje się, co spowodowało takie zakończenie. Dzięki temu odbiorca, znając już zakończenie, może skupić się na tym, co autorka chciała ukazać najdokładniej – na psychice bohaterów.

Akcja książki osadzona jest w okresie dwudziestolecia międzywojennego. Jednak czas obiektywny nie gra w niej głównej roli, najważniejsze są poszczególne wydarzenia, wyznaczające ciąg życia bohaterów (np. w przypadku Ziembiewicza kolejne stopnie kariery). Natomiast akcja usytuowana jest głównie w miasteczku, którego nazwa w utworze nie pada. Przenosi się także do: Boleborzy (folwark Waleriana Ziembiewicza), Paryża (miejsce studiów Zenona), Chązebnej (majątek Tczewskich) oraz do Pieszni i Vevey (miejsca podróży poślubnej Ziembiewiczów).

Warto także zwrócić uwagę na narrację „Granicy”, która prowadzona jest w sposób bardzo ciekawy. Historia opowiadana jest w trzeciej osobie przez postać wszechwiedzącą. Przytaczanie kolejnych wydarzeń nie wiąże się z ich ocenianiem. Narrator...

Podobne wypracowania