Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Sofokles „Król Edyp” - problematyka tragedii

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Król Edyp” to jedna z trzech – opartych na micie o rodzie Labdakidów – tragedii Sofoklesa. Dzieło może być odczytane na wiele różnych sposobów. Jednakże nie można nie zgodzić się z tym, że jednym z głównych problemów przez nie poruszanych, jest kwestia konfliktu tragicznego – konfliktu, w którym jednostka staje przeciw siłom wyższym.

Główny bohater dzieła Sofoklesa stał się ofiarą przepowiedni Apolla. W myśl jego słów miał on zabić swego ojca, przejąć tron i dzielić łoże z matką. Podjęta przez Edypa próba ucieczki przed przyszłością okazała się tak naprawdę wypełnieniem wróżby. Syn Lajosa opuścił Korynt, będąc przekonany o tym, że jest to jego ojczyzna. Powziął zamiar, że nigdy nie powróci do Polibosa i Meropy. W czasie podróży w trakcie zwykłej sprzeczki zamordował (zupełnie nieświadomie) swego prawdziwego ojca. Następnie uratował ludność Teb przed Sfinksem i objął tron. Porywczy, ale i szlachetny bohater zupełnie mimowolnie wypełnił treść delfickiej przepowiedni. Okazało się, iż nie można uciec przed boskimi wyrokami i swoją przyszłością.

Upostaciowienie nieuchronnego losu stanowi Fatum. To właśnie ta potężna siła prowadzi bohatera do ostatecznego...

Podobne wypracowania