Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Andrzej Frycz Modrzewski „O poprawie Rzeczypospolitej” - opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„O poprawie Rzeczypospolitej” jest najwybitniejszą pracą Andrzeja Frycza Modrzewskiego. Publikacja pochodzi z 1551 roku. Rozprawa składa się z pięciu ksiąg, przy czym kościół ocenzurował dwie ostatnie jeszcze przed pierwszą publikacją. Z tego też względu Frycz Modrzewski opublikował swoje dzieło w całości w Bazylei w roku 1554. 

Tam cieszył się dobrą sławą i uznaniem wśród uczonych, dzięki czemu otrzymał wsparcie i możliwość wydania swojej pracy w wersji nieocenzurowanej. Księgi kolejno traktują „O obyczajach”, „O prawach”, „O wojnie”, „O Kościele”, „O szkole”.

Frycz Modrzewski zdawał sobie sprawę, iż jedyną warstwą społeczną, która może w jakiś sposób wpłynąć na poprawę sytuacji w kraju, jest szlachta, z królem na czele. Publikację tę kierował właśnie do nich. Autor dalece wybiegał zamysłami poza własną epokę. 

Frycz Modrzewski w XVI wieku pragnął reform, które miały się dokonać dopiero na przełomie wieku XIX i XX wieku. Myślał bardzo nowocześnie również jak na czasy obecne. Chęć zrównania wszystkich w świetle prawa oraz zniesienie pańszczyzny były w XVI wieku niemal niemożliwe do zrealizowania. 

Pomimo...

Podobne wypracowania