Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Sofokles „Król Edyp” - opracowanie tragedii

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Powstanie „Króla Edypa” datowane jest na okolice 427 r. p.n.e. Tragedia Sofoklesa jest ściśle związana z mitem o rodzie Labdakidów, który dotknięty został przez Fatum. W omawianym dziele przedstawiony został ostatni dzień panowania króla Teb – Edypa. Wszystkie wcześniejsze wydarzenia poznajemy z kwestii wypowiadanych przez kolejne postaci. Tragedia rozgrywa się więc na dwóch płaszczyznach – przeszłej i teraźniejszej. Zabieg ten nie tylko potęguje wrażenia odbiorcy, ale pozwala także na wnikliwe spojrzenie w głąb psychiki pojawiających się na scenie postaci.

Historia Edypa przepełniona jest cierpieniem i nieporozumieniami. Kiedy wyrocznia przepowiedziała, że pierworodny syn zabije króla Lajosa, władca Teb postanowił jak najszybciej zlikwidować zagrożenie i nakazał pozbyć się dziecka. Jednak maleństwo, dzięki dobremu sercu pasterza, trafiło do Koryntu. Tam Edyp wychowywał się pod opieką Polibosa i Meropy. Chociaż młodzieńcowi niczego nie brakowało, wciąż czuł się on odmienny od reszty mieszkańców Koryntu. Postanowił więc dowiedzieć się czegoś więcej o sobie. W tym celu udał się do wyroczni, która powiedziała mu, że zabije swego ojca, obejmie tron i będzie dzielił łoże z matką. Niewiedzący nic o...

Podobne wypracowania