Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Witkacy „Szewcy”, „Wesele” Wyspiańskiego - interpretacja i analiza porównawcza dramatów

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Szewcy” Witkacego i „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego mają kilka wspólnych płaszczyzn; niektóre z nich są dosłowne i mocno zarysowane, inne bardziej subtelne i wymagające nieco głębszego wniknięcia w sferę interpretacyjną.

W sferze językowej podobieństwa raczej nie występują. Byłoby to niemożliwością, zważywszy na charakter awangardowego języka, użytego przez Witkacego - język ten ma przede wszystkim zadziwiać i wytrącać spektatora z równowagi, według teorii Czystej Formy autora. Wyspiański, jako typowy poeta Młodej Polski, posługuje się językiem kunsztownym, rozumiejąc jego przeznaczenie w sposób odmienny od Witkacego.

Podobieństwa pojawiają się w warstwie merytorycznej utworów. Oba dramaty w sposób charakterystyczny dla siebie opisują zawiłości psychiki ludzkiej skonfronotowanej z momentem przemian dziejowych. U Wyspiańskiego jest to imperatyw walki narodowowyzwoleńczej, u Witkacego moment przełomów na drodze buntu i przewrotu. Można więc powiedzieć, że oba utwory skoncentrowane są w jakimś stopniu na rewolucji - różnicą w tym aspekcie jest natomiast rezultat starań bohaterów obu dramatów. Postacie Wyspiańskiego przegrywają swoje powstanie jeszcze zanim mają okazję je...

Podobne wypracowania