Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Wpływ filozofii Nietzschego na twórczość Stanisława Przybyszewskiego

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Stanisław Przybyszewski należy do najciekawszych postaci debiutujących w okresie Młodej Polski. Ten skandalista, satanista, demoniczny przywódca cyganerii krakowskiej, ,,wielki demoralizator literatury”, ,,kapłan negacji” okrył się już legendą za życia. W swoich esejach oraz twórczości prozatorskiej propagował postać artysty, dekadenta, stojącego ponad tłumem, ,,Pana Panów”. Duży rozgłos przyniósł mu esej pt.: ,,Z psychologii jednostki twórczej”, w którym dał wyraz swojemu przekonaniu, że artysta jest wolny od stosowania wszelkich norm społecznych i prawnych, wyzwalał tym samym sztukę spod więzów moralnych i służalczości jakimkolwiek ideą. Zarówno w tym, jak i w innych tekstach (np. ,,Dzieci szatana”, ,,Confiteor”, ,,O nową sztukę”) widać przemożny wpływ filozofii Nietschego na twórczość ,,upadłego Belzebuba”. Myślę, że warto w kilku zdaniach przypomnieć główne założenia nietzscheańskiej filozofii, a następnie skonfrontować je z postulatami głoszonymi przez młodopolskiego pisarza.

Podstawową jego założeń jest afirmacja życia skupionego na działaniu, niczym nieskrępowanego, które staje się w takim rozumieniu najwyższą i najcenniejszą wartością. Nietsche,...

Podobne wypracowania