Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Leopold Staff „Deszcz jesienny” - interpretacja i analiza wiersza

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Deszcz jesienny” to wiersz Leopolda Staffa pochodzący z drugiego z kolei tomu poetyckiego tego twórcy, zatytułowanego „Dzień duszy” (1903). Stylistyka całego cyklu znacząco różni się od poprzedzających go, zatopionych w nietzscheańskiej wizji nadczłowieka „Snów o potędze”, zbliżając się tym razem do założeń programowych poezji Młodej Polski z jej dekadentyzmem i impresjonistycznymi opisami zjawisk przyrody. „Deszcz jesienny” jest uznawany za utwór najbardziej reprezentatywny dla ówczesnych zainteresowań Staffa.

Charakterystyczną cechą tego liryku jest jego meliczność, przejawiająca się już w konstrukcji – zastosowano tutaj podział na siedem strof o naprzemiennej regularności: segmenty składające się z sześciu wersów pełnią rolę powtarzającego się po każdej, 10-wersowej strofie refrenu, a cały utwór został napisany regularnym 12-zgłoskowcem z zastosowaniem średniówki. Muzyczność tekstu podkreślają również często pojawiające się onomatopeje, parzyste rymy i wyraźny, regularny rytm każdej strofy.

Pierwsza zwrotka, powtarzająca się w całym wierszu jako refren, wprowadza czytelnika w nastrój jesiennego, skąpanego deszczem krajobrazu, który...

Podobne wypracowania