Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Tragizm jako kategoria estetyczna w utworze

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Tragizm jest jedną z kategorii estetycznych, które możemy odnaleźć w utworach literackich. Jest on wynikiem niezgodności między dążeniami bohatera, a fatum albo siłami natury lub też między sprzecznymi ze sobą dążeniami danej jednostki (na przykład między uczuciem, a rozumem). Bohater tragiczny to taki, który nie może uniknąć w żaden sposób osobistej klęski; nie ma możliwości odwrócenia działania fatum.

Kategoria tragizmu występuje przede wszystkim w tragediach antycznych, w których przedstawione są losy jednostki skazanej na niepowodzenie. Obserwowanie widowiska tetaralnego ukazującego historię bohatera tragicznego miało u obserwującego wywołać tak zwane katharsis, czyli oczyszczenie. Widz pod wpływem przeżywania silnych emocji wyzbywa się ich, a kontakt z dziełem sztuki ma pomóc mu być lepszym człowiekiem.
 
Tragizm występował między innymi w utworach dramatycznych starożytnych Greków – Ajschylosa, Sofoklesa i Eurypidesa. Dramatopisarze ci tworzyli dzieła składające się z pieśni chóru (stasimony, parodos, exodos), przeplatanych fragmenatmi dialogów i monologów postaci scenicznych (epejsodiony). Taki dramat rozpoczynał się prologiem.

Do starożytnej tragedii greckiej nawiązywali...

Podobne wypracowania