Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Dlaczego warto chodzić do teatru?

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Świat jest teatrem, aktorami ludzie” – w tych znanych słowach Szekspir zawarł metaforę życia jako teatru. Ale można ją odwrócić i powiedzieć, iż teatr jest życiem. Scena jest wycinkiem z życia i choć dzieją się na niej wyreżyserowane zdarzenia, przekazuje prawdę o naszej naturze, historii, psychice.

Teatr ma bardzo długą historię, towarzyszy człowiekowi niemal od początku cywilizacji pełniąc rożne funkcje. Początek przedstawieniom teatralnym dały obchody o charakterze religijnym czyli dionizje. Śpiew chóru i jego przodownika wyrażał wdzięczność bogu wina za obfite plony, ale często miał też charakter biesiadny i radosny. Tak zrodził się podział na komedię i tragedię. W średniowieczu przedstawienia teatralne również wiązały się z kultem religijnym, tyle że dotyczyły religii chrześcijańskiej. Misteria męki Pańskiej pozwalały ludziom uczestniczyć w czymś ważnym, być naocznymi świadkami zdarzenia, które miało doniosłe znaczenie. Wydaje się, że tę funkcję teatr zachował po dziś dzień. Wiele spektakli odnosi się do zdarzeń historycznych, dzięki czemu widzowie mogą poczuć się przeniesieni w czasie. Oczywiście mamy świadomość tego, że nie obcujemy z prawdziwą historią, a jedynie jej wizją wykreowaną przez reżysera. Ale wystarczy odrobina...

Podobne wypracowania