Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Wygrani i przegrani w „Siłaczce” Stefana Żeromskiego - wyjaśnij

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Paweł Obarecki i Stanisława Bozowska należą do tego samego intelektualnego grona. Z podobnym poczuciem misji i z wiarą w te same pozytywistyczne ideały, wyjeżdżają na wieś, aby realizować plan pracy u podstaw. Są tak samo zaangażowani, pełni zapału i pasji, młodzi, zdolni, a jednak ich misje działalności w celu polepszenia sytuacji społecznej kończą się diametralnie różnie. W podziale na wygranych i przegranych autor noweli sytuuje Stasię na tej pierwszej pozycji,  nazywając ją siłaczką, Obareckiemu zaś przyznaje miejsce przegranych. Dlaczego?

W „Siłaczce” wygranym jest nie ten, kto pierwszy dociera do celu, bo nie osiąga go ani nauczycielka, ani lekarz, ale ten, kto nie poddaje się zarówno wpływowi środowiska, jak i ciężarom trudnej rzeczywistości. W konfrontacji teorii z praktyką, marzenia z jego realizacją dokonuje się próba charakteru i siły. Można by wyznaczyć więcej opozycji, które podkreśliłyby rozbieżność postaw Bozowskiej i Obareckiego: „darwinistka” i „wielki leniuch”, zakochany student i rozsądna panna, która przerywa znajomość i wyjeżdża, żeby uczyć.

Obarecki po przyjeździe do Obrzydłówka rozpoczyna z marszu wcielanie wielkich ideałów. Przyjmuje pacjentów...

Podobne wypracowania