Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Henryk Sienkiewicz „Quo vadis” - geneza utworu

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Powieść historyczna jest tworem bardzo specyficznym. Opowiada o perypetiach fikcyjnych postaci, które rozgrywają się w autentycznych realiach. Za twórcę jej nowoczesnej formy uważany jest Walter Scott (autor takich dzieł jak m.in. „Rob Roy” czy „Ivanhoe”). Jej największy rozwój przypadł na czas romantyzmu, kiedy miał miejsce silny zwrot w stronę historii. Zaangażowany ideologicznie pozytywizm nie cenił tego gatunku literackiego, gdyż nie miał on silnego wpływu na postawy czytelników. Ewenementem wydaje się być twórczość Sienkiewicza, który był bardzo cenionym i poczytnym autorem. Być może decydowała o tym tematyka jego dzieł przynoszących obraz wspaniałej i potężnej Polski. My jednak zajmijmy się początkami utworu osadzonego w zupełnie innych realiach - starożytności.

Historia od zawsze była wielką fascynacją polskiego pisarza. Poświęcał on wiele czasu, by doskonalić swoje wiadomości i umiejętności. Bardzo interesującymi źródłami okazały się pisma starożytnych historyków, które Sienkiewicz czytał w oryginale. Kolejnym etapem była wizyta w Rzymie, gdzie autor miał okazję zobaczyć wszystko na własne oczy i wyobrazić sobie, jak wyglądało życie w tych czasach. Wymieńmy może autorów,...

Podobne wypracowania