Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

William Szekspir „Makbet” - „Makbet” jako dramat o mechanizmach władzy oraz studium zbrodni

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Makbet” wpisuje się w Szekspirowską filozofię dziejów. Czerpiąc tematy swych tragedii z kronik historycznych, Szekspir zauważył, że dzieje ludzkości to nieustanna walką o najwyższą władzę. Zresztą historia najnowsza, dzieje rodziny Tudorów, tylko tę tezę potwierdzała. Królowie ginęli gwałtowną śmiercią, a ich następcy w krwawych walkach wydzierali sobie z rąk koronę. „Makbet” jest opowieścią o takiej właśnie bezwzględnej walce, w której stawką jest korona Szkocji.

Szekspir przedstawia dwa oblicza władzy królewskiej. Z jednej strony władza jest potężną namiętnością, ma moc zmieniania ludzi, jej nieodparty i złowieszczy urok potrafi doprowadzi człowieka do najgorszych zbrodni. Z drugiej jednak strony - władza to wielka odpowiedzialność. Król jest ojcem swojego narodu, jego osoba powinna być przykładem dla całej społeczności. Powinien więc być wzorem cnót. Władza królewska jest święta, dlatego królobójstwo stanowi najcięższą zbrodnię przeciw swojemu krajowi. Władza pełniona przez króla jest podstawowym elementem porządku świata, naruszenie tego porządku rodzi chaos, a w konsekwencji wywołuje lawinę tragicznych zdarzeń.

Makbet boi się podnieść rękę na króla....

Podobne wypracowania