Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Kazimierz Przerwa-Tetmajer „Nie wierzę w nic” - interpretacja, opracowanie, analiza wiersza

„Nie wierzę w nic” jest kolejnym pesymistycznym wierszem Kazimierza Przerwy-Tetmajera, który w pewnym okresie swojej twórczości prezentował dekadencką postawę zmierzchu wszelkich wartości i niewiary w lepsze jutro. Katastroficzne podejście uwidacznia się już w tytule wiersza, który stanowi wyznanie podmiotu lirycznego. Deklaracja niewiary w żadną wartość była charakterystyczna dla przełomu XIX i XX wieku i świadczyła o wypaleniu się dotychczasowych ideałów i o pesymizmie dotyczącym przyszłości jednostki i ludzkości.

Podmiot liryczny zdaje się być zmęczony i rozczarowany dotychczasowym życiem. Jego negująca postawa przeradza się w nihilizm, widzimy, że ma dość wszystkiego, nawet pozytywnych bodźców. Jest rozżalony, gdyż jego wysiłki, by wcielić w życie wyznawane wcześniej wartości, spełzły na niczym. Przedstawione jest to w postaci metafory rzeźbiarza, który pragnął przedstawić w posągu Afrodytę, jednak widząc swój daremny trud porzucił zadanie z wściekłością. Podobnie podmiot liryczny: pragnął on zapewne, by urzeczywistniły się jego ideały, wierzył również, że jego wysiłki mające na celu wzbogacenie się duchowe i pozostawienie spuścizny potomnym, nie przyniosły spodziewanych rezultatów.

Podmiot...

Podobne wypracowania