Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Co to znaczy być romantycznym poetą? Wyjaśnij na podstawie znanych Ci utworów romantycznych.

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Poeta romantyczny to twórca szczególny i specyficzny. Jego wzrok sięga dalej niż oko przeciętnego człowieka. Jego słuch jest niesamowicie wrażliwy, nawet na najcichszą nutę, jaką niesie wiatr. Jego język musi posiadać umiejętność wyrażania tego co niewyrażalne. Wszystkie te atrybuty rodzą się ze szczególnej wrażliwości takiej jednostki.

Poeta romantyczny to postać często nierozumiana i odrzucona przez resztę społeczeństwa. Ulgę w swojej banicji odnajduje on w świecie wybujałej i niesamowitej fantazji. Jednak jednostka taka nie poprzestaje na biernym marzeniu, ona pragnie wcielać swoje ideały w życie, jej celem jest wspiąć się na wyżyny. Przyjrzyjmy się chociażby Konradowi, który pisze sam dla siebie i tylko Bogu może odczytać swoje dzieła. Jego wielka wrażliwość rodzi pragnienie zmienienia sytuacji świata, dlatego buntuje się przeciwko Bogu.

W „Beniowskim” Juliusz Słowacki przedstawił specyficzną wizję poezji. Jej celem jest wyrażanie wszystkiego, co pomyśli głowa. To obraz opozycyjny dla wizji Konrada z „Dziadów”, gdyż on cierpiał na niemożność oddania swoich myśli. Słowacki zaprzecza także „śpiewaniu samemu sobie”, ponieważ prawdziwa poezja musi budzić zachwyt i podziw.

Innym modelem...

Podobne wypracowania