Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Motyw nieszczęśliwej miłości w literaturze i sztuce różnych epok - opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Miłość i cierpienie towarzyszą człowiekowi nieustannie i niestety często idą ze sobą w parze. Motyw nieszczęśliwej miłości pojawia się w literaturze każdej epoki, choć kształtowany jest zgodnie z konwencjami danego nurtu.

W mitologii greckiej odnajdziemy wiele wątków miłosnych. Wzruszająca jest opowieść o Orfeuszu i Eurydyce. Największy spośród śpiewaków, który budził zachwyt ludzi, zwierząt, roślin i bogów, niestety nie zaznał szczęścia w miłości. Pokochał piękną Eurydykę, ale nie dane im było długo cieszyć się wzajemnym uczuciem. Jego ukochana została ukąszona przez węża i zmarła. Orfeusz nie wahał się pójść w jej poszukiwaniu do samego Hadesa. Zstąpił do świata umarłych i dzięki talentowi muzycznemu uzyskał zgodę na powrót do żywych wraz z Eurydyką. Niestety nie mógł się oprzeć, by na nią nie spojrzeć, nim nie przekroczą bram podziemi, przez co złamał zakaz Hadesa i utracił ją na zawsze. 

Nieszczęśliwa miłość połączyła średniowieczną parę kochanków, Tristana i Izoldę. Tristan wyruszył po złotowłosą piękność w imieniu swego króla. Ale wspólna podroż statkiem i wypity przez nich eliksir na zawsze połączyły ich miłością. Uczucie to nie miało prawa zaistnieć, było wbrew ludzkim i boskim...

Podobne wypracowania