Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

„Chłopi” Władysława Reymonta jako epopeja? Uzasadnij odpowiedź

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Epopeja jest najstarszym gatunkiem epickim. Utwory, które możemy do niej zaliczyć są dziełami o wielowątkowej fabule i dużych rozmiarach. Opowiadają zwykle o czynach wielkich bohaterów, herosów, które przedstawione zostają na tle doniosłych wydarzeń historycznych. Epos wplata mity, legendy czy opowieści i wierzenia religijne w przebieg akacji. Nie ulega wątpliwości, że ,,Chłopi” Władysława Reymonta spełniają powyższe warunki przynależności do gatunku. Jest to bowiem utwór, który w sposób panoramiczny i wszechstronny daje obraz polskiej wsi XIX-wiecznej. Pisarz z wielką drobiazgowością i precyzją opisuje egzystencję chłopa w przekroju niemalże całego jego życia.

Wydarzenia rozgrywają się w momencie bardzo istotnym historycznie. Jest to czas, w którym zachodziły doniosłe zmiany na wsi znajdującej się pod zaborami w II połowie XIX wieku. Po uwłaszczeniu w roku 1863, chłopi musieli nauczyć się sami żyć, nie oglądając się na pomoc dworu. W zapomnienie muszą odejść dawne relacje feudalistyczne, równocześnie wśród chłopów powoli zaczyna budzić się świadomość narodowa, która najpełniej przejawia się w działalności Rocha.

Maciej Boryna i starzy gospodarze muszą ustąpić miejsca młodemu...

Podobne wypracowania