Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Tadeusz Różewicz „Zostawcie nas” - interpretacja i analiza wiersza

Wiersz „Zostawcie nas” należy do zbioru „Poemat otwarty” z lat 1955- 1957. Utwór jest przykładem liryki bezpośredniej, ma on charakter apelu. Podmiot liryczny wypowiada się w imieniu swojego pokolenia. „Zostawcie nas” mówi o nieludzkich czasach wojny, które powinny zostać zapomniane. Podmiot liryczny wypowiada się w pierwszej osobie liczby mnogiej, ponieważ mówi głosem całej generacji. Poeta należał do pokolenia Kolumbów, ludzi urodzonych w latach dwudziestych XX wieku. Ich młodość przypadła na lata drugiej wojny światowej. W wierszu „Zostawcie nas” podmiot liryczny zwraca się bezpośrednio do przyszłych pokoleń, tych, które wojny nie pamiętają, z apelem, by nie chciały jej pamiętać. W trzeciej strofie wyznanie staje się bardziej osobiste, poeta mówi w liczbie pojedynczej, odwołując się do swego jednostkowego doświadczenia. Potem do głosu dochodzi kobieta, również wypowiadającą się w pierwszej osobie. Mamy tu do czynienia ze swego rodzaju dialogiem.

Wiersz mówi o przeżyciach wojennych. Ci, którzy doświadczyli okrucieństwa wojny, byli świadkami nieludzkiego zachowania, codziennie patrzyli na śmierć i nie chcą, by pamięć o nich przeżyła. Podmiot liryczny mówi...

Podobne wypracowania